Ćwiczenia rozciagajace

Ćwiczenia rozciagajace

Nie ulega wątpliwości, że każdy rodzaj ćwiczeń powinien być poprzedzony rozciągnięciem wszystkich mięśni. Zapobiega to przede wszystkim niepotrzebnym kontuzjom oraz  bolesnym naciągnięciom. Z takich też powodów większość trenerów zaleca ćwiczenia rozciągające jako podstawę i początek jakichkolwiek fizycznych wyczynów.

Ćwiczenia rozciągające nie są skomplikowane. Nie wymagają one również wymyślnego sprzętu, dlatego też można je wykonać w domu kiedy tylko mamy na to ochotę. W niniejszym artykule przedstawimy kilka rodzajów prostych ćwiczeń rozciągających, które każdy może wykonać.

Zacząć można od górnych partii ciała, poprzez rozciągnięcie mięśni karku. W tymże celu dotykamy raz jednym ruchem ramienia, raz drugim drugiego ramienia. Następnie obracamy głowę w obie strony. Można także odchylać mocno głowę w przód, tak aby dotknąć brodą klatki piersiowej, a następnie jak najwyżej kierować głowę w tył, by unieść brodę jak najwyżej.

Takie ćwiczenia rozciągające w wysokim stopniu pomogą rozgrzać nasze mięśnie szyjne. Następnie należy rozciągnąć mięśnie barków. W tym celu prawa ręka chwyta lewej łopatki, natomiast lewą ręką wypychamy stopniowo coraz dalej prawy łokieć do tyłu. Ćwiczenie to powtarzamy również na drugą rękę (lewa ręka chwyta prawej łopatki).

Ćwiczeniem rozciągającym barki jak również mięśnie pasa jest zaplatanie rąk nad głową i robienie skłonów tułowia raz na jedna raz na drugą stronę. Aby silniej rozgrzać mięsnie brzucha, które biorą udział w zasadzie w każdego typu treningach, kładziemy ręce na biodrach i wykonujemy skręty tułowia.

Ćwiczenia rozciagajace kregosłup

Ćwiczenia rozciagajace kregosłup

Gdy górne partie ciała są już gotowe, można przejść do rozciągania mięśni ud. Najlepszym ćwiczeniem jest tutaj przyciąganie palców. Siadamy na podłodze i prostujemy nogi. Następnie robiąc skłon próbujemy dotknąć głową kolan i chwycić palce u stóp.

W takiej pozycji wytrzymujemy około dziesięciu sekund, przy czym pamiętamy, by nie odrywać nóg od podłoża i by nasze kolana pozostały proste. To ćwiczenie rozciągające można powtórzyć około 10 razy. Podobnym ćwiczeniem są skłony do jednej z nóg.

W tym celu należy usiąść na podłodze a następnie rozszerzyć nogi do uzyskania kąta prostego pomiędzy nimi. Następnie, podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu, wykonujmy skłony do jednej z nóg próbując dotknąć głową kolana oraz łapiąc za palce u stopy. Ćwiczenie powtarzamy zmieniając nogę.

Ćwiczeniem rozciągającym więcej niż jedną partię mięśni jest przyciąganie kolan do klatki piersiowej. W tym celu należy położyć się na podłodze, następnie obiema dłońmi złapać się za kolano i stopniowo przyciągać je do klatki piersiowej. W takiej pozycji należy wytrzymać kilka sekund, aż poczujemy że nasze mięśnie ud i bioder się naciągają.

Następnie można zmienić nogę i ćwiczenie powtórzyć.  Tego typu zabieg można także wykonać z obiema nogami. W tej samej pozycji leżącej przyciąga się wówczas do klatki piersiowej obie, zgięte w kolanach nogi. Wytrzymujemy kilka sekund po czym ćwiczenie powtarzamy.

rozciaganiePowyższe ćwiczenia to tylko podstawowe ćwiczenia rozciągające, jakie można wykonać w domu. Nie wymagają one od nas nadprogramowej sprawności fizycznej, dlatego może wykonać je dosłownie każdy. Warto rozciągnąć bowiem mięśnie, zwłaszcza jeśli mamy siedzącą, monotonną pracę, która skutecznie unieruchamia nas na długie godziny.

Po około ośmiu godzinach takiego rodzaju pracy każdy ruch naszych mięśni staje się bolesny. Aby temu zapobiec wystarczy systematycznie rano i wieczorem rozciągać się. W ten sposób obronimy się przed bólami, zwłaszcza mięśni górnych partii ciała i kręgosłupa.

Słowa kluczowe:

Tagged with:

Like this post? Subscribe to my RSS feed and get loads more!